kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Although group cohesion does have many worthwhile effects, research on cohesion indicates that, depending on the circumstances, group unity can result in ______
Using 3.14 for pi,how do you get 355 as the volume for a cylinder?
Which of these measurements is expressed to four significant figures? a. 2.6 x 104 m b. 5.300 x 10-7 m c. 0.108 m d. 16.530 m
What is the slope of a line that is parallel to the x-axis What is the slope of the line that passes through the points (-3, 5) and (1, 7)?
Buying a new house can increase one's stress level. TRUE or FALSE
A baseball travels 150 km/h. What does this measurement represent? a. time b. speed c. position d. distance
aldehydes are the product of oxidation of:
How many classes of levers are there? a. 2 b. 3 c. 1 d. 10
Which feature is considered evidence for continental drift?
The struggle for independence against a colonial power turned violent in which African colony? a. Kenya c. Nigeria b. Gold Coast (Ghana) d. Biafra ((Please ex