katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Ethics and laws are not feelings or religions. a. True b. False
In what way was the Oregon trail part of manifest destiny
According to Florida s implied consent law, signing an application for a driver license signifies that you ______ to take a test of your blood, breath, or urine
Which states had the smallest representation in the House of Representatives?
What does the word kebyar mean? a. Interlocking b. Shimmering c. Ensemble d. Explosive
Which describes an effect of Prohibition?
To sort records in a query, specify the sort order in the ____ row of the design grid below the field that is the sort key.
Only four English words use the ending -efy. Which of the following is not one of them? Stupefy Purefy Liquefy Rarefy
what is the answer to -5-2x=3-6x
Development of Muslim nationalism in the 20th century