katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

how do I write persuasive essay
Please I really stuck on this and need help
Can someone please help me with this problem?
Brittany gets 8 points in her book club for every book she reads, and she already has 40 points. She needs more than 136 points to receive the grand prize. 8x +
The molecular mass of the compound is 137.32 g/mol. what is the molecular formula of the compound? pcl2 pcl3
o que é uma constituição, fale com suas palavras.
Which state had the most influence in the house of representatives? a. georgia b. new york c. new jersey d. virginia?
PLEASE HELP −3y+5x=26 ​−2y−5x=−16 ​​x=____ y=____
When paraphrasing the work of a researcher, the name of the author within a paragraph should be noted as?
Debbie had difficulty keeping up with her peers academically in first and second grades what type of developmental influence will debbie experience