pemtbpc
pemtbpc pemtbpc
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

again with this please​

again with this please class=

Respuesta :

Zarrinnn
Zarrinnn Zarrinnn
  • 04-07-2022

Answer:

a) A dozen= 24

3 dozen= 24 x 3

= 72

b) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

So, 1 banana cost= 24/12

= 2

So, 6 bananas would be 2 x 6 = 12

c) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

1 banana cost= 24/12

= 2

d) I need to know how many people are there in your class so please mention that first :)

Mark me brainliest pleaseee

Answer Link

Otras preguntas

How does the type of liquid used to make ice cubes affect the rate at which it melts?
Geometry Question Please Help!
The __________ established that the king's power was limited.
Can someone help me with this question
Question 1 Move the slider to rotate △ABC. at which angles does △A’ B’ C’ coincide with △ABC △DEF △GHI △JKL
PO3−4 what's the formula name?
_ What is 3.24 in fraction form.
In trying to calculate the product of 5 and 12 in her head, Evie first multiplied 5 times 10 and then added the result to the product of 5 and 2. Evie correctly
The half-life of oxygen-15 is 124 s. If a sample of oxygen-15 has an activity of 6400 Bq, how many minutes will elapse before it has an activity of 400 Bq?
the difference between two times a number and 18 is 8(in algebraic form)