pemtbpc
pemtbpc pemtbpc
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

again with this please​

again with this please class=

Respuesta :

Zarrinnn
Zarrinnn Zarrinnn
  • 04-07-2022

Answer:

a) A dozen= 24

3 dozen= 24 x 3

= 72

b) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

So, 1 banana cost= 24/12

= 2

So, 6 bananas would be 2 x 6 = 12

c) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

1 banana cost= 24/12

= 2

d) I need to know how many people are there in your class so please mention that first :)

Mark me brainliest pleaseee

Answer Link

Otras preguntas

The "Bonus Army" was a. A group of veterans who came to Washington to get bonuses promised them for service in World War I b. A group of farmers demanding a bon
what's the most famous holiday in America?
what is the importance of the pagoda in chinese culture ?
Which of the following is true about using secondary sources? O A. They are likely to be biased. O B. They provide historians with more information more quickly
what is the boiling point for water
A wilted flower placed in a vase of water for several hours became stiff and stood erect. When it was placed in a salt solution, it wilted. From this informati
How do I calculate the gear ratio​
Question 2 (1 point)Todos los días como cereal con leche para el ______.refrescoaguaalmuerzodesayuno​
Which of the following is true for anabolic pathways? Which of the following is true for anabolic pathways? They consume energy to build polymers from monomers.
a factory can build 20 cars every hour.what is the slope to show this? how many minutes have passed is the factory has built 7 cars