elsiesierra1 elsiesierra1
  • 04-01-2023
  • Mathematics
contestada

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?

Respuesta :

jpshindell13
jpshindell13 jpshindell13
  • 04-01-2023

Answer:

A bag of almonds that weighs 1.6 ounces will cost $0.51 x 1.6 = ${data-answer}lt;<0.51*1.6=0.816>>0.816.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how did emperor commodus make sure he won his fights
What would x equal( rounded to the nearest tenth)
Why did the crew have to put on life jackets?
The economy has grown by 4% annually over the past 30 years. During the same period, human capital has grown 1% per year and physical capital has grown 5% per y
Who created the term "Popular Sovereignty"?
determine two pairs of polar coordinates for the point (4, -4) with
how does the opening scene of romeo and Juliet set the mood for the rest of the play​
What Expression goes with the Phrase: "The Product of 4 and the difference of 10 and b." A. 4(b-10) b. 4x10 -b C. 4b- 10 d. 4(10-b)
In the Bhagavad Gita, Arjuna is torn about war. Facing the loss of friends and loved ones, he wonders how he can live the life of a warrior without losing his s
Which sentence contains a suboarding conjunction?