elsiesierra1 elsiesierra1
  • 04-01-2023
  • Mathematics
contestada

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?

Respuesta :

jpshindell13
jpshindell13 jpshindell13
  • 04-01-2023

Answer:

A bag of almonds that weighs 1.6 ounces will cost $0.51 x 1.6 = ${data-answer}lt;<0.51*1.6=0.816>>0.816.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

- Graph the function f (x) = x - 4. Use the line tool and select two points to graph. Line * Move Undo Redo x Reset 10 9 8 7 6 5 4 3 N 1 1 2. 3 4 6 7 8 9 10 10
QUESTION ONE!Arielle plans to purchase hanging baskets for her front porch. There are three businesses in her area that sell hanging baskets and she plans to pu
(x² + 5x - 2)-(3x²-x+4)
If two lines intersect and one angle measures 25°, what are the measures of the other angles?1. 1252. 1553. 754. 25
70% of what is 35 ???
how did you do? rate your work on a scale of 1 to 5, with 5 as the highest score. Thenwrite a brief evalution of your work below. Note what you learned and what
estimate 6 and five ninths times sixty eight and 1 third
Match the reaction to the type that best describes it.NaBr + KF → NaF+ KB?Combination2Cu + MnCl2 →Mn + 2Cuci?DecompositionC + 2H2 → CH4?Single replacementCO2 +
??????????????????????The answers got cropped out they are ; 9, 8, 7, 6.
i don’t understand this very well, i think growth and decay but not sure