ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

what factor would often cause a tiny frontier town to transform into a small city overnight ​
If the density of a diamond is 3.15 g/cm3 then what is the mass of a 25cm diamond?
Which of the following is NOT a characteristic of all living things? Select one: a. Composed of one or more cells b. Symmetrical body plan c. Homeostasis d. Res
a number subtracted from 18 is equal to the quotient of 180 and -9.
What is simple displacement reaction???give examples.
pls help pls help pls help pls help i will give points
Martin took a total of 20 quizzes over the course of 5 weeks. After attending 15 weeks of school this quarter, how many quizzes will Martin have taken in total?
describe how your graph shows how the ice melted over time in terms of your curve. how did your hypothesis and the true melting curve compare? would you write a
This figure is made from squares and a part of a circle. What is the perimeter of this figure?
What subject pronouns would you use to talk about these people? Modelo: Gloria → ella 1. Carlos → 2. Felipe y yo → 3. María y Sara → 4. Pablo, Tomás y Antia → 5