ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

help me find the supplementary angles and one pair of vertical angles. (will mark brainliest) spammers reported.
what is projectile motion and hiw can one find the angle of projection​
The numbers of blocked intrusion attempts on each day during the first two weeks of the month were- 53, 47, 49, 37, 38, 60, 50, 43, 43, 59, 50, 56, 54, 59 Const
What vision do you have for your own future? A short summary of imagination positive future and pls include doctors cuz when I grow up I wanna be a doctor
For each system of equations below, list how many solutions can be found.
Bio 110 Problem Set 1 B/BT Name (0.5 point) This problem set is worth 25 points. (0.5 point) How much does 1 milliliter (1 ml) of water weigh in grams? 1. m/ =
what is parrallel culture​
can you please help with question 1 and 4​
can someone help me how to change it into a investigative question​
Any two social evils.​