HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Over the summer, for every 13 okra seeds Dana planted, 8 grew into plants. If he planted 169 okra seeds, how many grew into plants?
The development of the horse in the fossil record shows
Which u.s. president had to re-take the oath of office because of a mistake?
I need some help, can't figure out this last question.
The sum of two numbers is 52. The greater number is 4 more than the smaller number. Which equation can be used to solve for the smaller number? x − (x + 4) = 52
HELP FAST PLZZZZZZZZZZZZZZZZ!In the poem “well there really be a ‘MORNING?’ how does the capitalization of ‘Scholar,” “Sailor,” and “wise man” help to develop t
(Chart) Football: 35% Baseball: 25% Basketball: 20% Tennis: 20% Kassie recorded the favorite sport of students at her school. She surveyed 800 students. How ma
What pigment, only present in plants, makes photosynthesis possible? glucose carbon dioxide chlorophyll ATP
What is the Hinduism sacred building, sacred text, it's festivals/ holidays, things that can happen when you die, and where is it practiced the most in the worl
What school did Solomon Northup go to?