HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Roger looks back on his life and feels that he failed to reach his potential, squandered opportunities, and hurt a lot of people. At 82 years of age, he knows i
When a group of men, led by Mr. Cunningham, shows up at the Maycomb jailhouse the night before the Tom Robinson trial, what have they come to do? Why is Atticus
An example of an imputed value in the GDP is the: 1. rental services of automobiles to their owners. 2. housing services enjoyed by homeowners. 3. value adde
Whose main interest was the fur trade French or English.
Which question format is not used by the College Board for AP exams? O A. essay O B. matching O C. multiple choice O D. free-response
A 0.300 kg potato is tied to a string with length 2.30 m , and the other end of the string is tied to a rigid support. The potato is held straight out horizonta
What is the answer for question 20 and how can I solve it
Henry uses 3 feet of wood to make 3/4 of a birdhouse. If he has 12 feet of wood how many birdhouses can he make?
What is 33 1/3% of 60
Pls answer question in picture above