princess122 princess122
  • 01-04-2015
  • Mathematics
contestada

Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost

Respuesta :

elisaselmani9
elisaselmani9 elisaselmani9
  • 01-04-2015
10 oranges and 11 apples= £10.05
Total cost of: 1 orange and 1 apple= £0.94
2 divided by 94=47p
47p+47p=94p
Overall, the answer to 1 apple is 47p,
as you can see the working out.
Answer Link

Otras preguntas

Look at attachment below
In PQR the measure of R=90 the measure of P=62 and RP=8.6 find the length of QR to the nearest tenth of a foot.
indicate why it is important to follow course or a program in keeping with your value system​
Abiodun and taiwo share 735 naira between them so that abiodun get 95naira more than taiwo find how much money each gets
What would the balanced chemical equation when NaOH(s) and H2O(l) are mixed? (with steps and states of matter please)
An object of mass 25 kg acted upon by a net force of 10 N will experience an acceleration of?
Calculate f(x)/g(x) using f and g from the picture:
Calculate the pressure exerted on the ground by a boy of a mass 60 kg if he stands on one foot.the area of the sole of his shoe is 150cm²​
Describing Autonomy Which scenarios demonstrate healthcare workers supporting a patient's right to autonomy? Check all that apply. a. A pharmacy technician asks
write a letter to a radio station complaining about the musicplease ​