giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true about biodiversity?
The FDIC ruled that a company had violated the FTC Act. What penalty can the company expect? A. a fine B. criminal charges C. closure of operations D. merge
what is greater..? 9.92 , 9.82 , 9.83 or 9.81 ?
A rectangle has an area of 72 in². The length and the width of the rectangle are changed by a scale factor of 3.5. What is the area of the new rectangle?
Does anyone know which year was the Spanish photo card on football and sport I think it was like a GCSE/AQA photocard on football and sports and do u think play
A major motor company displays a die-cast model of its first automobile, made from 9.00kg of iron. To celebrate its hundredth year in business, a worker will re
pleeeeeaseee help meeeee computing definite integral by appealing to geometric formulasGraph the following integral then, find the exact area of the shaded regi
Can someone help me please
Celia and Jake bought 4 pizzas that cost $7 each and bread sticks that cost $3 they spilt the cost between them. Which equations could be used to find how much
is the polynomial x2y + 3xy2 a