giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Which conclusion is best supported by the data in the table
Explain how altitude can make you short of breath.
Question attached . Complet the quadratic table graph
Classify the quadrilaterals as many ways as possible
can you please help me on this one, I'm stuck =(​
I need help understanding slope, (math)
What is the minimum number of minutiae that must be matched between the print found at the crime scene and the fingerprint of the suspect in order for a match
Renato will write 3/20 as a decimal which of the following method should he use ​
AYUDAAAAAAAAAAA por favorrrr
The Neal Company wants to estimate next year's return on equity (ROE) under different financial leverage ratios. Neal's total capital is $17 million, it current