sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Which term refers to compounds with the same molecular formula but different structural formulas?
What is the answer for 9-0-5-(-20)+(-13)?
May I know what is the explanation to this question?
30% chance you will be elected president of the history club and 20 percent chance your friend will be elected treasurer what is the experimental probability
What is amnesia?? I know one person who have this... :/
Solve the pictures please.
Please help me do this problem. 20 points to the first one that helps me with these 2. I am very desperate.
Solve the proportion. 8/7 = 168/x A. x = 1176 B. x = 49 C. x = 0 D. x = 147
Calculate the mass of potassium sulphate required to prepare its 10% solution in 100g water.
URGENT! Find the value of x.