sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

write a real world problem where you can write a real world problem where you would have to multiply 120 and 75
what is (13-2x)(13-2x) ?
Any organization in south Africa that is dealing with corruption and fraud ...excluding SAPS.Evaluate if they have been successful or not in exercising their ma
Which of the following is NOT a factor of production? A. land B. labor C. capital D. pollution
Is the introduction of a disease-causing organism a change to an organism s abiotic environment or biotic environment?
Which sentence does not contain any errors in the use of italics or quotation marks? A. I just have to dot an "i" and cross a "t" or two.<< i think B.
Another term that means the same thing as "insurance company" is: A. "insurance agent." B. "insurance broker." C. "the insurer." D. "the insured."
how many years does one mouth symbolize on the cosmic calendar
________ is a limiting factor in many ecosystems. A. Air B. Sunlight C. Shelter D. Water
What does a city seeking aid often have to do to be eligible for Federal Government grants and loans ? A. It must prove it is not in debt. B. It must provide a