kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

The map shows the spread of religions across Europe in the 1500s. Map of Religions in Europe in 1560. Roman Catholic, Lutheran, Calvinist, Anglican, Eastern Ort
o Calculate the pH of 500 ml of buffer solution containing .2M of ammonium sulphate and 0.3M ammonium hydroxide which 5 2.1% ionized in dilute solution. (kb of
Why is the state of the union address speech fact checked
why is it that sanitizer make the hands cold​
Emphasizing the negative consequences that may occur unless a consumer changes behavior is called ________.
Question 5 of 10 What determines how much energy a human can receive from food? O A. How much nitrogen the food contains B. How much the food molecules weigh O
What does the imagery in this passage help readers envision? What does this imagery most clearly emphasize to readers?
A point P(3, k) is first transformed by E¹[0, 2] and then by E²[0,3/2] so that the final image is (9, 12), find the value of k.​​
A roll of carpet that contains 250 yd of carpet will cover how many rooms if each room requires 7 3/4 yards of carpet?
help me pls i dont get this