kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

A CELEBRATION OF GRANDFATHERS!!! The inciting incident, rising action, climax, and resolution are all part of the __________ of a story.
What best describes the relationship between sleep and memory? A. The quantity of sleep impacts memory, while the quality of sleep does not. B. The quality of
Mark has 312 books in his bookcases. He has 11 times as many fiction as nonfiction books. How many fiction books does Mark have?
How has mad cow disease distributed worldwide?
Can someone help in this problem
What kind of changes in memory and personality occur in people with Alzheimer's disease? A. They lose the ability to do common things that require basic mental
She was dark and thin and foreign-looking in a world where the prestige went to blondness and curly hair and dimples, slow where glibness was prized. What is
what was one horror douglass experienced during his child hood?
How many cells are present at the beginning of mitosis?
The I A M strong campaign, it is every soldier and civilian's responsibility to intervene, act, and motivate others to change. All of the following are warning