loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

In 2-3 sentences, discuss how/when might you use the progressive relaxation technique.
I need help with 16 through 29
i want to apresentaion and i can not find agood topic ,so i need help
which factor is a negative influence on health?
Texas History 1901- Summarize the success of the oil field Spindletop in Beaumont, Texas, and who was involved in the success.
a light metal used in aerospace industries
Span of control is less of a factor of concern for incidents that are resolved within the initial operational period. true or false.
What do you call the acid formed with nitrogen that has two oxygen atoms?
Determine the tension in the cable and the horizontal and vertical components of reaction of the pin a. the pulley d is frictionless and the cylinder weight is
Maria Montessori first used her teaching principles on