loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is not characteristic of the Ku Klux Klan? encouraged freed blacks during Reconstruction to vote secret society that prevented blacks from being involved i
Applying a force to a stationary brick wall is not considered work why
Show how to make a ten to solve 13-7
What's the answer to 11+5+3x2+8x1 ? And how did you get your answer?
On a number line, graph two different points that have the same absolute value.
Generic nouns _______ refer to a specific person, place, or thing. a. always b. sometimes c. don’t d. usually
The least common multiple (lcm) is the _____ multiple, other than 0, common to sets of multiples.
Which answer is equal to (√2)^5? A. 2 ^2/5 B. 2^10 C. 2 ^1/10 D. 2 ^2/5
The area of each book is 63 in2. The height of the stack is 15.75 inches. What is the volume of the stack of books?
Which international health organization focuses on educating people about ways to improve communities' health?