herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

When doing a close reading, what is involved in the process of annotating a text?
what is the length of line CD?
In this excerpt from Sir Gawain and the Green Knight, what does the description of the attire of the strange man say of his social status? And in guise all of g
What is done at the opening of every council meeting in a native american culture. An invocation of thanks is offered. An eagle is placed in the council tree. A
If f(x) = 5x, what is f–1(x)?
Who ruled England when Shakespeare was writing his plays?
Impression _____ refers to the processes you go through to communicate the impression you want other people to have of you
Which of the following gives citizens the right to vote no matter their race or color? A.The Wade-Davis Bill B.The Emancipation Proclamation C.The Thirteenth
Multiply x to the 3 fourths power times x to the 1 fifth power.​ (1 point)
What factors may cause a psychologist to act unethically