herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

The state of matter that keeps its shape and volume when it is placed in a different container
what is 4 7/8 written as an improper fraction
Which Boundary can produce volcanoes
What effect do you think the Pyrenees, Alps, & Carpathian Mountains had on life in medieval Europe?
The builders of the transcontinental railroad used legal and illegal means to cut costs and finance construction. Which of the following were legal means? (Se
what is the number 8.293 round on the hundredths
A word for the ending of a story in which things are wrapped up
what is the greatest common factor of 42 and 90 and 81
What is the Noble gas notation of silicon (Si)? [Ne] 2s22p2 [Ar] 3s23p2 [Ne] 3s23p2 [Mg] 3p2?
Mrs Frasier is making costumes for the school play. Each costume requires 0.75 yard of fabric. she bought 6 yards of fabric. how many costumes can sh make?