nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

What are the three products of glycolysis
10h + 12 = 8h + 4 (Finding Common Denominator)
If 1 mol of a gas in a container occupies a volume of 12 l at a pressure of 1 atm, what is the temperature of the gas in kelvins?
what do aerobic reputation and anaerobic respiration have in common
Is 2.5(3+x ) equivalent to 2.5x + 7.5
How many days are there from march 15 to september 15 inclusive?
Melissa drives 238 miles in 5 hours. What is her average rate of speed?
Roberto wants to display his 18 sports cards in an album. Some pages hold 2 cards and others hold 3 cards. How many different ways can Roberto display his figur
What are the odds of getting 3 rock paper scissors in a row alike?
Aye friends. I'm still doing my younger brothers homework. Here we go. There are two large pieces of construction paper. The red piece has an area of 90in 2,