nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Match the following items. 1. an instrument which helped sailors to find their location by looking at the stars and sun Muslim 2. people who went on the Crusa
Please help me with this :)
A sharp raises a note by A. A whole step B. A half step C. Two whole steps D. One-and-one-half step Thank you ☺️
find the equations of the following lines b. Gradient -4 and passing through point (2, 1) c. Passing through the points (2, -1) and (4, 2) d. Passing through
What happened at Seneca Falls during the Women’s Suffrage Movement? Question 14 options: a) A gathering in Seneca Falls to help end injustice for Native Amer
What is the value of X?
Most "okies" in california finally escaped the deprivation and uncertainty of seasonal farm labor when they
Which of the following problems plagued the French National Convention revolutionary government? a)peasants were angry about the draft b)poor people rioted
Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth. The diagram is not drawn to scale
Parallelogram PQRS is shown on the coordinate grid. Parallelogram PQRS is dilated with the origin as the center of dilation using the rule (x, y) → (0.75x, 0.7