lee134 lee134
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 18 cupcakes and 2 gallons of fruit punch for her valentine party. If the cupcakes cost .33 each and the punch costs 2.78 a gallon estimated the cost of the fruit punch?

Respuesta :

joaquinjmiller
joaquinjmiller joaquinjmiller
  • 01-12-2017
well if each gallon is $2.78 then the cost should be $5.56 

I hope this helps :3
Answer Link
KuroHarumada
KuroHarumada KuroHarumada
  • 01-12-2017
$5.6 for 2 gallons of Fruit Punch. 
Answer Link

Otras preguntas

If a car can go from 0 to 60 mi/hr in 8.0 seconds, what would be its final speed after 5.0 seconds if its starting speed were 50 mi/hr?
Who were the 'KKK' and what were there intentions? (Teacher didn't tell me)
Who were the 'KKK' and what were there intentions? (Teacher didn't tell me)
a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples
The golfer hits the golf ball. The quadratic y=-8*x^2 +48*x gives the time x seconds when the golf ball is at height 0 feet. In total, how long is the golf ball
The last of Wilson's Fourteen Points called for
Who was the African-American who called the war with Mexico disgraceful and cruel? Why?
what is 1/2 plus 9/10
What do epidermis and the dermis have in common? Could you please help me with me questions?
what is an example of a narrative poem