leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Consider a basket of consumer goods that costs $80 in the United States. The same basket of goods costs GHS 24 in Ghana.Holding constant the cost of the basket
The importance of cash flows in the absolute valuation process is most similar to which of the following? a) A student deciding to attend law school, because sh
Explain the differences between interpersonal and impersonal communication. Give an example of both types of communication in your explanation.
Graph the function f(x)=−14x−2. Use the line tool and select two points to graph.
When a firm's competitive position is weak, but account opportunity is high, the selling effort strategy should be to:
Mario owns a store that sells skateboard equipment. Mario understands that people are most likely to notice his headline text in a text ad.What should Mario inc
it takes 10 J of energy to move 2 C of charge from point A to point B. How large is the potential difference between points A and B
Which of the following statements best shows the relationship between radio frequency and wireless communication? (Select all that apply). I’m marking Brainlies
what are the scientist doing incorrectly? what could they do to make their work in the lab safer? why is it important to follow these procedures? part c
ax-bx+y=z solve for x