PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to (4h7k2)4?
can you guys tell me if this is right ?
What is the answer to #7. I’m confused. Please Help. I will give Brainliest Answer.
Two isotopes of hydrogen fuse to form a neutron plus the larger element is called
Question 1 You should present a cogent argument based on your critical analysis of the questions posed, using appropriate psychological terminology. It is not e
A toroid having a square cross section, 5.49 cm on a side, and an inner radius of 18.1 cm has 450 turns and carries a current of 0.859 A. (It is made up of a sq
A cone shaped water cup has a height of 3.3 inches and a diameter of 2.7 inches. One fluid once is equivalent to 1.8 cubic inches. What is the capacity, in flui
How does fertilization occur? when two cells, egg and sperm, join together and the resulting cell has a complete set of chromosomes happens between to organisms
why is paragraph IV diffeent from the others in the nose
How many total moles of ions are released when the following sample dissolves completely in water? Enter your answer in scientific notation. 6.18 Ã 10â4g of Ca(