PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

Solve this question with the elimination method X - 2y = 4 Y = x- 2
Silver nitrate (AgNO3) reacts with potassium iodide (KI). Identify the correct products of this reaction. (Note that NO3? is the nitrate ion, a polyatomic ion.)
What symbol are jews required to wear during the nazi occupation?
The Homestead Act was a “pull factor” because the US government wanted:to encourage westward expansionto allow for new houses and apartments along the east coas
What are three ways in which tobacco use affects the respiratory system?
What caused austria-hungary to declare war on serbia, which eventually sparked world war i?
x - 3y = -3 x + 3y = 9
what is the value of tan x ?
In order to get full credit (a distinguished score) for control of syntax and grammar, a student displays basic comprehension and organization of syntax and mec
How many 1/8 pound servings of walnuts, s , are in 3/4 pound of walnuts?