johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to the equation -2+3/4j+1/2j=2j
Bentley misses 10% of the free throws he attempts in a season. How many total free throws did he attempt if he missed 46?
How can we make our society a happy place?​
 What geographic features you see on this physical map
3 2 1 0 Outcome 5: I can calculate personal and employer health insurance benefits. 11. Wilma's employer offers her family health care. Wilma must contribute 18
If cosƟ+cos2Ɵ =1,the value of sin2Ɵ+sin4Ɵ is (a) -1 (b) 0 (c) 1 (d) 2
Major Nineteenth-Century Innovations Agriculture: Mechanical reapers Combine harvesters Steel plows Grain drills Industry: Interchangeable parts Power looms Ste
Question 5 (1 point) A positivist believes that research should be
A simile is a comparison made using _________, and a metaphor is a comparison made __________. Question 5 options: repetitive sounds/ without repetitive sounds
The common idea with an American culture that children should work hard in school is an example of which of the following A. Values in a culture B. Beliefs in a