johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Fred did very poorly on his last arithmetic test. the tendency to make the fundamental attribution error might lead his sixth-grade teacher to conclude that fre
What is the true solution to the logarithmic equation below? log2(6x)-log2(sqrtX)=2 A, x=0 B x=2/9 C. x=4/9 D. x=2/3
What else would need to be congruent to show that ABC DEF by ASA?
a microhistorical approach to the Cuban Missile Crisis might study
What is the functional group for this organic chemical
Which number represents the opposite of -7? A. -(7) B. - (+7) C. - (-7) D. + (-7)
This year andrews achieved an roe of 13.9%. suppose management takes measures that increase asset turnover (sales/total assets) next year. assuming sales, profi
How did farming change during the roman republic period
3. World War I ended in 1918, but the Treaty of Versailles left many issues unresolved and in 1939, World War II began. In a brief essay, describe the major cau
In our solar system, 6 66 of the 8 88 planets have moons. What percentage of the planets have moons?