Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

where are chromosomes found in eukaryotic cells
ray wants the larger of two aquariums.One aquarium has 20 in. by 20 in. and has a height of 18 inches.The other aquarium has a base that is 40 in. by 12in. and
4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
what were the 4 major causes of imperialism?
20/10 as a mixed number
what is the volume of an area? what is a polynomial?
how were the oregon and santa fe trails different ?
what are the factor pairs of 38