Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

According to the picture, whats the answer?
Can someone help me with this please
Which could be the entire interval over which the function, f(x), is positive? (-♾, 1) (-2, 1) (-♾,0) (1, 4)
This cartoon represents Roosevelt, Stalin and Churchill at the Yalta Conference. What does their activity in this cartoon say about their accomplishments at Ya
As citizens online or in real life, how, or why, do the choices we make, almost always seems to have an effect (positive or negative) on others?
were did the native americans come from
ElectAltEngOnl.19-20.SEC - Theodore Neitzel1 of 3Dada:+Automatic ZoomD. The strength of an electric field.Use the following scenario to answer question 2.Some s
6 students share 4 bagels equally, how much does each person get
A ___It’s a written set of instructions that tells a bank how to use money to pay someone
Why is it harder to estimate expenses than to estimate income?