daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Look at this set of 9 numbers: 3 7 2 2 6 2 6 3 4 By how much would the median increase if the number 8 replaced one of the 6's in the set?
Can Someone with real help answer help me? Also do not add a link, please. Select TWO environmental concerns about China's Three Gorges Dam. Environmentalists c
Find the value of x so that f(x)=7
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Will a simple circuit work without a switch? Explain why or why not.
During the colder, winter months in North America, what is the main source of fresh fruits and vegetables for markets and stores?
Read the following sentence. The Boston Tea Party showed how angry some people were about England charging more money for tea. Read the revised sentence: The Bo
which of the following African civilization first adopted christianity ? 1. Mali 2. Kush 3. Aksum 4. Ghana
Consider the expression. – (x + 3) – 2(4x – 3) Which procedure correctly simplifies the expression? A. Step 1: –x + 3 – 8x + 6 Step 2: –9x + 9 B. Step 1: –
simplify fully 125y2/10xy​