daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

In which of the following can a change be directly observed? A. alleles B. genotypes C. phenotypes D. mutations
which area has the most accessible oil reserves?
At the Council of Trent, all of the following beliefs were supported EXCEPT: a. the need for ceremonies b. the Catholic and Anglican Churches were equal in the
what is the greatest composite odd numbers less than 40
what is a procedure that tests a hypothesis by collecting information under controlled conditions
The tree of life is made up of which domains? Eubacteria , Archaea, and Eukarya Bacteria , Archaea, and Eukaryota Bacteria , Archaea, and Eukarya
a bag of birdseed that normally cost $22.25 is marked up to $25.30. What is the percent markup ?
During the Tet Offensive, the NLF and North Vietnamese _____. captured the U.S. embassy in Saigon launched air raids against Bien Hoa suffered heavy losses cele
William Lloyd Garrison was a white abolitionist from the North who called for "immediate and complete emancipation of all slaves." Which of these statements is
During the Early Middle Ages in Europe __________. a.cities increased in size b.trade with areas outside of Europe increased c.warfare frequently occurred d.pop