chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

What’s the correct answer for this?
Which of the following best describes nativism during the 1800s? a policy favoring native-born Americans over immigrants an interest in learning about the nativ
Find the coordinates of the other endpoint of the​ segment, given its midpoint and one endpoint.​ (Hint: Let​ (x,y) be the unknown endpoint. Apply the midpoint​
Which equation can be used to solve for x? Choose from the Equation Bank
Find the equation of the line that is perpendicular to the x-axis and passes through the point (-14,5). Give the full equation as your answer.
In Whitman's " I Hear America Singing " what binds the workers together A. They share the same vision B. They eat in the kitchen C. They sit at the table to e
What is the value of x?
What’s the correct answer for this?
Solve the system of equations below by graphing them with a pencil and paper. Enter your answer as an ordered pair. y = -x-5 y = x + 1
Please help me really quick !!!!!!!!!!!!!!!!!!