chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

At the tactical level, rules of engagement (roe) are tied to the _____.
Atom X has one electron and its mass is 1/16 mass of an atom of carbon -12 .Determine the relative atomic mass of C and write its chemical symbol.
Once a week you babysit your neighbors toddler after school, usually going to a local playground. You notice that each swing on the swing set takes about the sa
Improving learning efficiency by decreasing time between action and effect is part of which lean-agile principle
what powers that only belong to the national government?
A(n) ______ is someone who is not in the military.
Ryan biked from home to school in 1/5 of an hour. His speed was 10 mph. How far apart are his school and his house?
Expand and simplify[tex]a)(x + 4)(x - 2)[/tex][tex]b)3(x + 4) - 4(2x + 1)[/tex]
Prisoners on the death march were supplied with which of the following? a.Nothing. b. Food and water. c. Blankets and additional clothing. d. Shoes.
Which president cautioned the united states about hte importance of monitoring the power of the military-industrial complex?