vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Plz help I don't understand!
I have no clue how to do this just trying to hurry up and get a grade
Rock and roll developed out of which musical tradition? a. rhythm and blues b. blues c. folk d. tin pan alley
How did the 19th Amendment change the voting system in the United States?
The length of a side of a square is √7 cm. What is the area of the square? (Area = length times width)
Use the cubic model y=3x^3 to find the value of y when x=8
In which Paralypic Games did St. Germaine and his team have the greatest success? Use two details from the article to support your response.
which kind of complement is the word in bold? Betty White is a famous star ( star is bolded) Predicate Adjective Predicate Nominative Indirect Object Direct Ob
how does carbon cycle within the ecosystem
If a mineral can be mined, what is it called? A. A metal B. A precious jewel C. An ore D. A gemstone