jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Look at the table supply of lemonade. if the price of lemonade is $1 per cup, the total quantity of lemonade supplied will be:
If friction is increased, then the amount of potential energy that becomes kinetic energy
What is the main function of conflict in a story 1. To distract from the plot 2. To confuse the reader about the plot 3. To drive the plot 4. To create a plot
Which country during Cold War is being described in the statement? PLEASE HELP "As in Germany, the capitalist portion of the country had an economic boom and ri
f(x)=x^3-2x^2-13x-10
All plant and animal groups existing together and the physical factors with which they interact compose a(n)
18. During the first five years of a child's life, trust and self-confidence are developed when _______ is present in the environment. A. consistent, nu
how to find q1 and q3
cortez is purchasing a patio heater for 161.65 including tax. he gives the sales clerk 2 fifty-dollar bills 2 twenty-dollar bills and 3 ten-dollar bills. how mu
The Ring Toss Game at a summer carnival sold 120 tickets for a total of $60. The Bumper Cars Ride made $100 from selling 50 tickets. How much more was a ticket