jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

2. On the map below, label the seven continents and four oceans in the boxes provided, or write each name next to a number in the list. Each correct answer is
Let a = -2, b = 5, c = -7, and x = -3. Evaluate ax² + bx + c. 1) - 34 2) 14 3) - 40 4) - 4
How many solutions are there to the equation below? 5x + 48 + 7x = 12 (x + 4) A. 0 B. Infinitely many C. 1 ANSWER: B (Infinitely many)
which holocaust victims writings are titled the diary of a young girl?
Unit rate $46 for 5 toys
Solve for x. x = 6° x = 15° x = 30° x = 90°
What do you think is the most important reason for learning about environmental systems? Please help this is 15% of my lesson grade
Which is a component of John Dalton’s atomic theory? The ratio of atoms in a compound can vary. The atoms of a single element differ. An atom is a small particl
. Modern zoos are very different from zoos which ________ fifty years ago. A. were built B. was building C. to be built D. building
Without using a calculator, fill in the blanks with two consecutive integers to complete the following inequality.