aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equations with steps 2c/(c-4)-2=4/c+5
A low trough is indicative of a serious depression. the start of a depression. a growing recession. the end of a recession.
make k the subject for 3t = 7k/13 - 17 and 7k = 4k/3t - 11t
What is the antimatter equivalent of the electron? a. neutrino b. positron c. lepton d. fermion
A solution is made by dissolving 10.20 grams of glucose (C6H12O6) in 355 grams of water. What is the freezing-point depression of the solvent if the freezing po
Nixon tried to appeal to Southern Democrats by influencing (A) social security benefits (B) revenue-sharing programs (C) desegregation plans (D) welfare payment
Which of the following was NOT a reason for United States to look beyond its boundaries in the late nineteenth century? a. to sell surplus goods and procure raw
Hich program developed by President Kennedy sent volunteers to work for two years in developing countries? a. Job Corps b. Peace Corps c. Foreign Legion d. Red
In the Cuban Missile Crisis, President Kennedy demanded the removal of Soviet missiles from ____________. a. Cuba c. Canada b. the Soviet Union d. America
Which of the following provisions was part of the first draft of the Articles of Confederation submitted to the Second Continental Congress? A. Limited and res