Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2016
  • Mathematics
contestada

Dahlia has just enough money to buy either 6pears and 20oranges or 12oranges and 11pears. A pear costs $0.80. How much does an orange cost?

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 02-03-2016
20 - 12 = 8 oranges;
11 - 6 = 5 pears;
8 oranges costs as much as 5 pears;
But, 5 pears costs 5 × 0.80 = $4;
Then, an orange cost 4 ÷ 8 = $0.5;
Answer Link

Otras preguntas

What is the surface area of the prism? A. 138 yd2 B. 192 yd2 C. 264 yd2 D. 272 yd2
Do I add all the GPAs together and then add all the GPAs above Salley and then subtract them from each other?
the term that is used to describe how many bits are used in each pixel to show the number of colours used
What do you think caused Mildred to bring about the destruction of her own house by reporting that her husband had hidden books?
Help quick! If X= -3 What is: 2 X + X = ( what is X cubed add X)
a number minus one is at the most nine, or two times the number is at least twenty-four.
Why did the narrator's father toss his Christmas presents on the floor?
What would your parent/guardian want you to do?
Vancouver Island is off the west coast of Canada, north of Washington State. The island is divided by mountains, the Vancouver Island Range. Describe what the c
Tropical grasslands are called