josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

Water is composed of the same element as hydrogen Peroxide. how do the properties compare
How does saturated fats and trans fats may cause illnesses later in life like heart disease?
Water and soil pollution from oil and gas drilling is primarily what type of concern?
When doe augmented matrix have exactly one solution?
Which of the fine wine producing districts of bordeaux have been classified?
Tom Quig traveled 260 miles east of St. Louis. For most of the trip he averaged 60 mph, but for3)one period of time he was slowed to 20 mph due to a major accid
In a random sample of 180, what is the probability that more than 50 have completed four years of colllege?
Which description is not a property of an acid? A turns litmus paper red B bitter taste C corrosive D dissolve metals
What does x equal and what does why equal?
A(n) ____ consists of equations that state what a value is for one or more base cases and one or more recursive cases.