kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

Manuel has 15 goldfish. This is 6 more than Quinn has. How many goldfish does a Quinn have?
What is the range of {(1, 2), (3, 4), (5, 6)}?
Write the word form for 2.251
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points 2,5 (9,2
Use the diagram above to determine which group of side lengths would form a right triangle. 20, 21, 29 12, 35
How many Jews did Adolf Hitler killed
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will
Explain why contact trace evidence is so important in solving crimes.
write three ratios that are equivalent to the one given 18 rights handed student for every 4 left handed students
Tom doesn't really want to give away blue marbles and would like to change the probability that he chooses a blue marble to 1/10.How many marbles that are not b