nicole1993
nicole1993 nicole1993
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

... he bought 24 flowers that were a combination of roses and tulips. Roses cost $3.00 each and tulips cost $1.25 each. He spent $58.00. How many of each flower did he buy?

Respuesta :

ladyfi ladyfi
  • 03-08-2018
He brought 16.00 dollars worth of roses and 8 tulips for 1.25
Answer Link

Otras preguntas

Suppose n represents an even number for a simplified expression that represents the product of the next two even numbers
The "steady state" or constant condition maintained by the body is called _____ and is necessary for life.
A number is divided by 4, and the quotient is added to 3. The result is 24. What is the number?
Which of the following observations of children is the most objective? A. Chris took a toy truck from Alex. Alex cried, became angry because Chris took the
The density of solid aluminum is 2.70 . if a 1g piece of aluminum is dropped in a cup of water, it will . (the density of water is 1.00 g/cm3 )
What is the reason for each step in the solution of the inequality? −2(x+3)−4>4x+30
how many tens are in 180
Help I am confessed need by tommorow
common factors of 18w and 30wz
looking into the causes of your emotional states is necessary when developing strategies for managing emotions? true or false