saturday17funpedmeo saturday17funpedmeo
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

If you can buy 2⁄3 of a box of chocolates for 5 dollars, how much can you purchase for 4 dollars? Write your answer as a fraction of a box.

Respuesta :

rambastha12345 rambastha12345
  • 01-09-2018

Your answer is............................

8/15

Answer Link
r3t40
r3t40 r3t40
  • 01-09-2018
Hi,

First calculate how much chocolate for 1 dollar.

[tex] \frac{2}{3} = 0.67 \\ 0.67 \div 5 = 0.134[/tex]

Then multiply by four to get amount of chocolate for four dollars.

[tex]0.134 \times 4 = 0.536[/tex]

Answer: 0.536

Hope this helps.
r3t40
Answer Link

Otras preguntas

Find k such that the line is tangent to the graph of the function. Function: f(x)=k-x² Line: y=-6x+1
It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.
I’ll give BRAINLIEST if correct
[tex]\sqrt{x} 180[/tex]
Solve the equation. 1 1 ²x+3-2x = 4+²x+5 4 If necessary: Combine Terms Apply properties: Add Multiply To start over: Subtract Reset Divide​
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
please help 10 points!
Solve the equation, 2x + 1 = 3, for x. Which of the following properties of equality did you apply? Question 5 options: A) Subtraction and division B) Subtracti
Determine which set of side measurements could be used to form a right triangle. 3, 11, 20 5, 9, 17 6, 7, 8 6, 8, 10
any g,,,irl can be my bestie forever​