jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

A nurse is admitting a client who has a leg ulcer and a history of diabetes mellitus
Choose the right answer 1. ______________ le encanta mirar toda la vida marina alrededor de los arrecifes. A la balsa Al sendero Al buzo Al crucero 2. A la
Nathan and Sydney start out together on a bike trail that is 24 miles long. Nathan bikes at 88 miles per hour while Sydney bikes at 12 miles per hour. Which st
How do you write 36.2 as a scientific notation?
The percent distribution of live​ multiple-delivery births​ (three or more​ babies) in a particular year for women 15 to 54 years old is shown in the pie chart.
Select the answer that is the best version of the the following sentence .She entered the program , with a prove- it to me attitude.She entered the program with
Th local park has 4 bike racks. Each bike rack can hold 15 bikes. There are 16 bikes in the bike racks. What expression shows the total number of empty spaces i
What is 2 9/10 - 1 7/18?
What is one way that microorganisms can be harmful to humans? A) Microorganisms cause disease. B) Microorganisms aid digestion. C) Microorganisms dec
Describe a method you could use to obtain crystals of potassium nitrate from potassium nitrate solution. You should include an explanation of how the crystals a