catwinkrx catwinkrx
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

A bow of dictionaries costs $84. An individual dictionary costs $5. You decide ti buy 3 boxes of 20 dictionaries. How much do you pay for each one? Please help and explain.

Respuesta :

ksevilla ksevilla
  • 03-10-2018
84×3 = $242

242/20 = $12.60

you pay $12.60 for each dictionary
Answer Link

Otras preguntas

Consumers look closely at service quality when comparing competing services because
How do I solve this problem
In a breed of mice gray fur is dominant to white fur what letters will be used to represent the gray and white alleles
Why did the Spanish conquistadors come to the North America?
What were two important legacies of the war of 1812?
How does rubber feel in its natural state? A) hard and tough B) sturdy and strong C) soft and sticky D) dry and sandy\[
Which device in a car helps to protect riders from the effects of inertia in the event of an accident? A) brakes B) bumper C) horn D) seatbelts
Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60. How much would 3/4 of a pound of apples cost?
a number decreased by 3 squares
Was the United States justified in making these demands