peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
9 to the x-5 power=27
What is one half added to three tenths
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd
An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
Which words in the sentence are the appositive? Which words does the appositive rename? The author Charles Dickens wrote some of the best-loved novels of all
The sum of two numbers is 104 and one exceed the other by 10. What are the numbers?
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
K stands for a whole number. K + 7 is greater than 100 K - 7 is less than 90 Write all the numbers that k could be. Please help me
simplify : 81s^2/36s^2