Seudónimo Seudónimo
  • 01-04-2016
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs £7.50 for 1kg.Marie buys 200 grams of cheddar cheese.How much does she pay?(PLEASE SHOW WORKING OUT)

Respuesta :

Georgia1234 Georgia1234
  • 01-04-2016
There are 1000g in a kilogram.
1000÷200=5
£7.50÷5=£1.50
The answer is £1.50

Hope this helped.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a nutrient needed by the body? a. fats c. carbohydrates b. nucleic acids d. water
if y=3x 2 find the value of y when x=-3
when data points in a set of data are extreme enough to have a significant effect on the mean, the data point is said to be __________.
Wireless internet is an example of telecommunications.
An object is located at 51 millimeters from a diverging lens the object has a height of 13 millimeters and image height is 3.5 millimeters how far in front of t
Blank verse is always A. irregular. B. unrhymed. C. rhymed. D. epic.
Which of the following will be the solution for a two-order inequality?
Which of the following leaders and groups disagreed about the French Rovolution
An angle measures 4.3 radians. To the nearest degree, what is the measure of the angle?
Natural selection directly affects which of the following? a. alleles b. genes c. phenotypes d. mutations