2021hhallissey
2021hhallissey 2021hhallissey
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

which is the better buy $12 for 4 rentals or $11 for 3 rentals

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-01-2019

Answer:

um.... is this a question for homwork or are you shoping?

anyways i think $11 for 3 rentals!

Step-by-step explanation:

 the cheaper the better



Answer Link
jalakasl
jalakasl jalakasl
  • 02-01-2019

Answer:

$12 for 4 rentals

Step-by-step explanation:

12 divided by 4 is 3$ for each rental

11 divided by 3 is 3  2/3$ fro each rental


3 2/3 > 3

So you want to pay 3$ for 4 rentals


Please tell me if this is wrong-it will help me!

Answer Link

Otras preguntas

write a division sentence that can be used to represent the following repeated subtraction. 24-8=16. 16-8=8. 8-8=0
A farmer wants to use 200 feet of fencing for a chicken pen. He wants the width of the pen to be 20 feet. What is the length of the pen? Please tell me step b
what is the integer of elevation of 145 feet
what is the integer of elevation of 145 feet
Seventy-five percent of what number is 33.75? A.144 B.25.3125 C.45 D.27
what is a person called when they move place to place
2 thirds greater than 7 eighths
When evaluating a Website, which of the following statements might indicate the site is based on the author’s opinion instead of factual information? a. “Resear
Why was Brian traveling in a bushplane?
Which number is a factor of both 20 and 35?